border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2017 arrow Krkonoše a sedmička v letopočtu
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Krkonoše a sedmička v letopočtu Tisk E-mail
Jiří Bašta (baš, jb)   

Pro zásadní zlomy českých dějin je příznačná řada letopočtů končících osmičkou. Z perspektivy nového roku 2017 však vidím, že pro Krkonoše, či přinejmenším jejich kulturní dějiny, má zásadní vliv sedmička! Nebyl to vždy šťastný vliv, ale řádka sedmičkových krkonošských výročí je slušná.
V roce 1277 vzniklo trutnovské manství.
V roce 1377 vzniklo schaffgotschovské panství.
V roce 1777 byl do Krkonoš introdukován modřín.
V roce 1787 se narodila Josefína Kablíková, vrchlabská botanička evropského věhlasu, která zpracovala a do různých institucí rozeslala 290 000 herbářových položek.
V roce 1807 přišel na svět Věnceslav Metelka, pasecký preceptor, písmák a fenomenální houslař.
V roce 1817 se narodil Uffo Horn. Václav Hanka objevil Rukopis královédvorský.
V roce 1847 se u Kablíkových ve Vrchlabí zastavil fyzio­log Jan Evangelista Purkyně se syny Emanuelem (ten se stal botanikem Národního muzea a korespondoval s Kablíkovou) a Karlem (malířem). Ve stejném roce v Krkonoších malují bratři Josef a Quido Mánesové. Sourozenci Mánesovi už dříve na cestách bydleli u Kablíkových, s nimiž byli příbuzní. Uffo Horn vydává v Lipsku první knihu.
V roce 1867 umírá Věnceslav Metelka.
V roce 1877 se narodil básník a politik Viktor Dyk, inspirovaný mj. pojizerským Podkrkonoším. Geograf Karel Kořistka vydává mapu a popis Krkonoš a Jizerských hor.
V roce 1887 se narodili malíř Josef Čapek a fotograf krkonošských pohlednic Rudolf Slavík. Byla objevena Albeřická jeskyně.
V roce 1897 zasáhla Krkonoše katastrofální povodeň. Václav Durych vydává dodnes nepřekonaný průvodce Krkonoše: cestopisné kresby a umírá. Začala se stavět silnice z Jilemnice do Vítkovic.
V roce 1907 Franz Josef Jirasek vydal první sešit Vlastivědy vrchlabského okresu (Volks- und Heimatkunde des politischen Bezirkes Hohenelbe).
V roce 1937 profesor Karel Štětka začíná v Jilemnici vydávat vlastivědný sborník Krkonoše. Krkonošské muzeum ve Vrchlabí získává fotografickou reprodukci Hüttelovy mapy. Ve Vrchlabí je otevřena sokolovna, zatímco Pec pod Sněžkou navštívil Konrád Henlein. Rozběhla se výstavba lehkého opevnění vz. 37.
V roce 1947 vyhořela Havlova bouda v sousedství Výrovky. Byly objeveny Bozkovské dolomitové jeskyně.
V roce 1967 dostala Horská služba Krkonoše na ústředí ve Špindlerově Mlýně první sněžný skútr, dvoutaktní třístovku Evinrude. Správa KRNAP převzala Krkonošské muzeum ve Vrchlabí. Klášterní budovu v havarijním stavu musela uzavřít a zahájila přípravy její rekonstrukce. Na Správě KRNAP padlo rozhodnutí vydávat od příštího roku namísto bulletinu Zprávy časopis Krkonoše.
Mnohým výročím se budeme věnovat v našem časopisu, který ale ve vročení sedmičku určitě neponese. Bude to ročník označený po římsku L, po srozumitelnějším arabsku 50. Vznik časopisu ale budeme slavit až s dokončením ročníku. Jak? To sami zatím jenom tušíme a připravujeme. Každopádně se budeme snažit, aby každé z letošních čísel bylo co nejlepší, aby vám každý výtisk přinesl poučení, radost i potěšení z obrázků. Tedy vzhůru popadesáté, do roku se sedmičkou.

PS. Jedno důležité výročí tu chybí. Píše o něm kolega Pavel Vinklát na str. 30.

Aktualizováno ( Středa, 11. leden 2017 )
 
< Předchozí

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border