border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2017 arrow Dva životy
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Dva životy Tisk E-mail
Přemysl Kovářík   

Bylo jasné mrazivé ráno třetího ledna roku 1989. Na Friesových Boudách začínal výcvik žáků sedmé třídy základní školy z Prahy. Žáci byli ubytováni v rekreačním zařízení Praga ZKG (dnes bouda Andula, pozn. red.).
Kurz vedly dvě učitelky, protože se jednalo o malý počet dětí. Před rozdělením žáků do družstev podle lyžařských dovedností obě učitelky kontrolovaly a také seřizovaly dětem vázání. Děti se na rovném plácku před boudou všelijak motaly, až někdo nechtěně zakopl jednomu z žáků o lyži. Ta se rozjela z kopce a zmizela za terénním zlomem. Povrch sněhu byl značně zledovatělý. Tím byl nastartován děj tragické nehody.
Vylekaný kluk, kterému lyže patřila, se za ní rozběhl, za zlomem patrně upadl a začal klouzat po zledovatělém svahu. Učitelky na kluka křičely, aby se vrátil, ale po chvíli, když se jim neozval, oznámily vedoucímu boudy, co se odehrálo. Domovník z boudy sjel na lyžích obhlédnout místo směrem, kde chlapec zmizel učitelkám z očí. Chlapce bez známek života našel u vývratu smrku, který zastavil jeho klouzání. Domovník volal nahoru, aby byla zavolána HS. Myslel si, že je chlapec pouze v bezvědomí. Učitelky, hnány strachem o žáka, začaly sestupovat. Obě ale uklouzly a rovněž se zřítily do zářezu Klínového potoka.
Nehoda tří osob byla oznámena v 9.56 hodin na stanici HS do Stráž­ného, odkud okamžitě odjel na místo nehody Eda Pacák. Na Friesovkách mu oznámili, že za žákem uklouzly i obě učitelky. Při sestupu zledovatělým svahem Eda zjistil, že chlapec je mrtev a učitelky jsou velmi vážně zraněné a obě jsou v ohrožení života. Mladší z nich sdělila Edovi, že kolegyně je níž, až v korytě Klínového potoka, a není při vědomí.
Eda Pacák požádal ústředí HS o pomoc. Na místo nehody odjíždí z Luční boudy službu konající Karel Novák a po cestě přibírá Adolfa Klepše. Z ústředí HS ve Špindlerově Mlýně přijíždějí Jaroslav Koldovský a Pavel Dvořák. Jmenovaní pánové vytahují obě ženy a dále probíhá transport k lomu ve Strážném, kde byly obě zraněné přeloženy do dvou sanitek RZP a převezeny do nemocnice ve Vrchlabí. Starší paní učitelka bohužel zemřela při převozu v sanitce. Mladší se podrobila složité operaci ve vrchlabské nemocnici a zázračně přežila. Do školství se již nevrátila. Akce se také zúčastnili P. Soukup a J. Jeřábek.
Povětrnostní sněhová situace, která vznikla o Vánocích 1988 a překlenula se do nového roku 1989, by se dala nazvat ledové hory. Během tohoto období došlo k celé řadě uklouznutí až zřícení. Vlastně jsme zasahovali skoro každý den. Příčiny neštěstí lyžařského kurzu na Friesových Boudách byly také ovlivněny zledovatělým sněhem. Učitelky smrtelnou nehodu chlapce nezavinily.
Musel jsem absolvovat ještě jedno dějství této události. Náčelník HS Jaroslav Koldovský mě požádal, abych o nehodě informoval úředníky ministerstva školství. Někdy kolem dvanáctého ledna jich na Cihlářskou boudu přijelo šest. Byli přesvědčeni, že určitý podíl viny na maléru měly i učitelky. Chtěli to řešit, amatéři, od zeleného stolu. Kdybych byl Krakonoš, vyhnal bych je z hor.


Aktualizováno ( Středa, 12. duben 2017 )
 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border