border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2017 arrow Vyšlo: Ozvěny Krkonošské minulosti / Aleš Smrčka
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Vyšlo: Ozvěny Krkonošské minulosti / Aleš Smrčka Tisk E-mail
Jiří Dvořák (dak, J.D.)   

Ve stopách tradiční dopravy a obživy
Aleš Smrčka
1. vydání, Jilemnice:
Vydavatelství Gentiana, 2016
váz., 210 × 220 mm, 156 stran
ISBN 978-80-86527-45-1

Přesně před třemi roky jsme lednové číslo (K+JH 1/2014) zahajovali velkým článkem Saně, krosna, loktuše – O tradičním transportu materiálu v Krkonoších. Autorem člán­ku byl tehdy ještě student etnologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy Aleš Smrčka. Zájem o téma ho neopustil, poznatky rozšířil až do podoby diplomové práce a závěrečnou třešničkou na dortu je v prosinci vydaná kniž­ní publikace Ozvěny krkonošské minulosti s podtitulem Ve stopách tradiční dopravy a obživy.
Každopádně je to knížka zajímavá a svým námětem nová. Určité potíže může činit její žánrové zařazení: Není to ani přísně odborná práce, jaké známe z vědeckých sborníků (i když z ní vychází), ani povrchní suvenýrová knížka – jak by se mohlo zdát z prvního pohledu na množství obrázků. O tom, že máme tu čest se seriózní publikací, nás přesvědčí (aniž bychom zkoumali obsah) už jen rozsáhlý poznámkový aparát, resp. citace, kterých je 306, nebo poctivé vyjmenování respondentů (tedy lidí, od kterých byly získány ústní informace) s datem pořízení zápisu. Devět kapitol (otvíraných krásnými grafikami-lepty Ericha Fuchse) nese názvy dobře charakterizující jejich obsah: Místo úvodu příběh rohaček, Horské hospodářství Krkonoš s příchutí Alp, Saně zvané rohačky, Nosičské povolání, Kůň byl darmožrout, Doprava v plachtě, I trakař a kolečko se uplatnily, Po zemi i po vodě, Na závěr odkaz našich předků. Na konci knihy najdete souhrny v angličtině a němčině a rozsáhlý (pro další badatele velmi cenný) Seznam zdrojů informací + Poznámky.
Texty jsou srozumitelné – byť s některými informacemi lze i polemizovat – a čtou se dobře. Aleš Smrčka se snaží problematiku přiměřeně podrobně, v některých pasážích snad možno říci didakticky, vysvětlit. Některé popisy předmětů a činností, které mladý autor označuje za historické, mohou být pro staršího horala živou vzpomínkou na mládí, nebo dokonce ještě funkční realitou. A jeho snaha o přesnost (a zároveň pouhé „hostování“ ve venkovském a horském prostředí) místy vede k užití poněkud neobratných spojení, jako např.: hovězí skot (s. 39), porážka dřeva (s. 68) nebo doprava dřevěných klád (s. 95). Připomínku lze mít i k vyváženosti obsahu vzhledem ke geografii Krkonoš – informace se točí především kolem východních až středních Krkonoš, západ je poněkud popelkou; ostatně z 23 uvedených respondentů jsou pouze dva ze západní části hor. Slezská strana pohoří se pak v textu jen párkrát mihne.
Přes výše uvedené připomínky je vydání knížky dozajista užitečným počinem. Nikde dosud nebyla takto pohromadě a přehledně shromážděna fakta o tak důležité součásti života krkonošských horalů, jako je přeprava materiálu, a to jak ve spojitosti se zabezpečením životních potřeb, tak i při každodenní práci. Velmi cenné je zveřejnění výpovědí pamětníků – manželů Tylšových, Ruseových, J. Adolfa a dalších. K celkově kladnému vyznění knihy velkým dílem přispívá bohatý obrazový doprovod – snímky ze současnosti pořídil autor, historický obrazový materiál pochází především ze sbírek Krkonošského muzea Správy KRNAP ve Vrchlabí a z archivu Leo­še Erbena, který se zároveň zasloužil o velmi hezkou grafickou úpravu publikace.
Vázaná knížka téměř čtvercového formátu 210 × 220 mm s laminovanými deskami je ke koupi ve všech tradičních (pod)krkonošských knihkupectvích nebo přímo ve vydavatelství Gentiana v Jilemnici, kde si ji můžete pořídit za velmi slušnou cenu 200 Kč.

Aktualizováno ( Středa, 5. duben 2017 )
 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border