border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2017 arrow Houby, mechy, lišejníky: Křídlečka kadeřavá
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Houby, mechy, lišejníky: Křídlečka kadeřavá Tisk E-mail
Jan Kučera   

KŘÍDLEČKA
KADEŘAVÁ
Przeponka kędzierzawa
Hymenoloma crispulum (Hedw.) Ochyra
syn.: Dicranoweisia
crispula (Hedw.) Milde
CHARAKTERISTIKA: Žlutozelené nebo černozelené husté polštáře drobných mechů s lodyžkami obvykle do 1 cm výšky. Listy za sucha nápadně kadeřavé, za vlhka šikmo odstávající, z podlouhle vejčité báze ± náhle zúžené do šídlovité rourkaté špičky, okraje ploché. Žebro končí ve špičce. Buňky v horní části listu čtvercové až krátce obdélníkovité, s jemnými lištovitými papilami. Bazální buňky delší, křídelní skupina slabě odlišená. Přímá elipsoidní tobolka s obústím z přímých zubů na až 1,5 cm dlouhém, oranžově hnědém štětu.
VÝSKYT V ČR: Horský mech, častější v našich nejvyšších pohořích, vzácněji i v nižších polohách, zejména na sutích v inverzních údolích.
VÝSKYT V KRKONOŠÍCH: Nad hranicí lesa poměrně častá, v nižších polohách na sutích a izolovaných skalách a balvanech roztroušeně.
PROSTŘEDÍ: Skály a balvany, přednostně silikátové, na otevřených místech, častěji nad hranicí lesa, roztroušeně v nižším horském pásmu.
PODOBNÉ DRUHY: Bez sporofytů je nejpodobnějším druhem veleška Blyttova, která se liší asymetricky vejčitými tobolkami se strumou, případně dvouhrotec chlumní, který je však častější na borce stromů a bývá plodný jen vzácně.

 

Aktualizováno ( Středa, 11. leden 2017 )
 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border