border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2017 arrow Leden – pravý zimní měsíc
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Leden – pravý zimní měsíc Tisk E-mail
František Mrva   

Je těžké psát v současné době o zimních měsících. Už od prosince se lyžaři (a ještě víc děti) těší na pořádný příděl sněhu, aby se mohli vyřádit, promočit a vymrznout. A sníh obvykle napadne, aspoň trochu.
Invaze lidí do hor začíná většinou o Vánocích, a proto je třeba si místa na ubytování zamluvit dlouho dopředu. A tak bez ohledu na počasí se atraktivní střediska začínají zalidňovat, ať sníh je, nebo ne. Tento faktor spíš ovlivňuje jejich dřívější odjezd. Lidé se vyžívají v nadávání na přecpané vlaky, autobusy, překážející auta apod. Horské chaty jsou obsazené a čekání v hospodách čím dál delší. O frontách u vleků a ucpa­ných běžeckých stopách nemluvě. Přesto je lidí na horách čím dál víc – asi se jim to tak líbí!
Jako obvykle jsem pátral ve starých fotografiích a zkusil jsem tentokrát zabrousit víc zpět. Dostal jsem se až k roku 1960, ale protože v té době jsem byl opravdu malý, dodnes se mi zdá, že tenkrát bylo sněhu strašně moc. Dá se to trochu vysvětlit. Jestli měříte 100–120 cm, je metr sněhu na úrovni vaší hlavy. A když máte 190 cm, tak to zas tak extrémní není. Ale rozhodně v těch dobách nebyly tak časté výkyvy teplot. Sníh a mráz vydržely v pohodě třeba 14 dní – a ne jako teď, když se to každé tři dny mění! Na lyžích jsem jezdil už asi od šesti let, ale myslím, že není třeba moc rozvádět, jaké lyže to byly, a že tenkrát (a ještě dost let potom) nebyly upravované sjezdovky a běžkařské stopy. Hlavně nebyly speciální běžky, ale spíš lyže podobné sjezdovkám – jen dřevěné bez hran, s divným vázáním. Když jsme si chtěli zajezdit na kopci nad Zásadou (buď Rysovka, nebo Nejedlák), bylo třeba, aby se domluvilo víc kamarádů a nejdřív si trať na kopci ušlapali. Neskutečná práce, ale nám to tenkrát připadalo normální. Šlapání taky dlouho trvalo, takže se stávalo, že jsme se potom už svezli jen pětkrát a měli jsme dost. Ale byl čas na povídání – a taky to bylo zadarmo. Tohle je ale téma na samostatný článek, a tak přejdu raději k Jizerským horám.
Třeba v roce 1997 bylo koncem ledna na Jizerce asi 40 cm sněhu. Hennrichův kříž ještě stál na louce – a byl dobře vidět od Pešákovny. Ale co se týká mých fotek a poznámek, leden se mi až do roku 2004 nezdál nijak závažný. Sněhu bylo většinou málo. Až na fotce z 3. ledna 2004 jsem objevil poznámku, že na Jizerce bylo kolem –20 °C a sněhu přiměřeně. Potom 24. ledna na Smrku bylo úplně jasno, daleké výhledy a rozhledna i stromy obalené jinovatkou, takže vypadaly jako cukrové ozdoby. 31. ledna byly na Jizerce po oblevě krásné rampouchy a vše obalené asi třemi centimetry ledu. Do muzea jsme vykopali tunel.
V roce 2006 pořádali kamarádi z recese výlet na historických lyžích. Trefili se do kalamity, bylo zataženo, mlha a na muzeu sahala závěj až po dolní hranu oken. I tento rok se vyznačoval nízkými teplotami. Koncem ledna bylo na Černé Studnici na slunci –10?°C a 28. ledna na Jizerce opět kolem –20?°C. Rok 2007 přinesl ale totální zvrat, a tak na Jizerce nebyl ještě 14. ledna žádný sníh, teplo a jen na rašelinných jezírkách plavaly zbytky ledu.
Hezkou vzpomínku mám na rok 2013 z Oldřichova v Hájích. I tam bylo 19. ledna asi 30 cm sněhu a mrzlo. Stromy i skály byly pokryté jinovatkou, a tak kdo by odolal. Vyrazil jsem tenkrát pěšky od Kozy směrem na Lysé skály a dál na Stržový vrch. Byl jsem docela rád, že jdu do kopce a můžu se zahřát. Teplo vypadalo jinak. Vyfotil jsem, co se dalo, a za Stržovým vrchem odbočil doleva dolů, zpět do Oldřichova. Po chvíli se mi ale zdálo, že cítím kouř. Šel jsem dál – a opravdu. U jedné větší skály jsem uviděl asi pět lidí přešlapovat kolem ohně. Přišel jsem k nim, pozdravili jsme se, dostal jsem grog na zahřátí, ale oni na mě zírali jako na zjevení. Prý sem tradičně jezdí už spoustu let a ještě nikdy tady nikoho nepotkali…
Kéž by takových koutů bylo víc.

Aktualizováno ( Středa, 11. leden 2017 )
 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border