border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2017 arrow Doba lyžců
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Doba lyžců Tisk E-mail
Pavel D. Vinklát (pdv)   

Už jsem, stejně jako vy, vyměnil kalendář a nastavil stránku prvních dnů nového roku. Ježíšek mi pokaždé také nadělí diář, a tak hned po Novém roce leží vedle sebe – starý a nový. Ten hustě popsaný, osahaný s oslíma ušima, leckde odrbaný a se skvrnami od kávy či jakési krmi, zato po okrajích s kresbičkami či útržky nahodilých metafor přinesených podvědomím, může s jistou nadsázkou připomínat autorskou knihu. Pak vstupuji na čisté nepopsané stránky toho neposkvrněného. Nalistuji určité významné dny, pro sebe i pro mé blízké, plánuji a kroužkuji termíny některých akcí a přivádím na svět první glosy. Ten starý uložím k ostatním do rakvičky šuplíku.
Nastává čas zimních radovánek. Z půd a sklepů vytahujeme a oprašujeme různá klouzadla, boby, saně, brusle, snowboardy a samozřejmě lyže. Právě v lednu uplyne 130 let od chvíle, kdy se v Čechách objevily vůbec první lyže. Nejenže tomu pomohla náhoda, ale dřevěná prkýnka neboli ski nezanechala své první stopy na některé z horských strání, nýbrž přímo v srdci naší země – v Praze. Proč právě tam?
Sedmnáctiletý Josef Rössler Ořovský, syn zámož­ného drogisty, nadšený sportovec a zakladatel pražského Bruslařského klubu si v listopadu 1886 napsal do Norska o katalog bruslí. Jenže oslovená firma Heyde & Gustafsson přečetla Bruslařský klub jako „Bruslar ski klub“ a s katalogem moderních bruslí poslali i nabídku lyží s výzvou, ať si vybere typ vhodný pro zdejší terén. Dobrodružstvíchtivý Rössler, jenž v té době vynikal jako závodní rychlobruslař a veslař, ihned objednal dva páry – typ norský s vázáním z rákosu a finský s dlouhými řemeny. Lyže dorazily do Prahy právě 5. ledna 1887 a zmatení celníci, kteří nic takového předtím neviděli, proclili lyže jako obyčejné, nelakované dřevěné zboží. Jakmile se setmělo, vyšel Josef s mladším bratrem Karlem na Václavské náměstí k rozestavěnému Národnímu muzeu, odkud sjeli 700 m k Můstku. Založení lyžařského kroužku při Bruslařském klubu na sebe nedalo dlouho čekat. Ještě té zimy sdružoval první lyžařský klub v Evropě mimo území Skandinávie 14 skijáků, později nazývaných lyžců. Od roku 1894 byli pražští lyžaři organizovaní v Českém ski klubu Praha. Rössler Ořovský se stal nejen průkopníkem lyžování, ale i významným diplomatem českého sportu a olympijského hnutí. Zemřel v 63 letech a jeho hrob na vyšehradském Slavíně tvoří obrovský přírodní kámen s bustou a opřenou lyží. Asi tušíte, že to první smělí lyžníci neměli proti současným podmínkám vůbec jednoduché. A tak vám přeji, pokud vyrazíte do hor s běžkami, abyste symbolicky uměli z mnoha vyřezaných tratí sejít a v bílém panenském sněhu si prošlapali právě tu svou stopu a na ní v roce 2017 zažívali jen samé příjemné chvíle.


Aktualizováno ( Středa, 11. leden 2017 )
 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border