border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2017 arrow Pamětní deska Josefu Šírovi
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Pamětní deska Josefu Šírovi Tisk E-mail
Lubor Lacina   

Náš svět by nebyl úplný, kdyby v něm nebyly pomníčky – malé, drobné památky v krajině, které potkáváme na výletech, které míjíme cestou do práce, které vídáme zasypané sněhem i vyprahlé letním vedrem. Připomínají nám velké dějiny i drobné události nejobyčejnějších lidí, radosti i neštěstí, jsou stránkami kroniky pod širým nebem. Nejsou monumentální jako hory a katedrály, jsou ale součástí našich životů a snad i našich srdcí. Pomníky u cest, sochy svatých, kříže na hřbitovech, desky na zdech domů, patníky i kilometrovníky u silnice. Každý měsíc si s nimi můžeme připomenout některý příběh vepsaný do kamene. A můžeme k nim vyrazit na procházku, na výlet nebo jen tak nasát atmosféru. Tak kam dnes vyrazíme? Přece za lednovým pomníčkem!
Cesta zimní krajinou nás zavede na Benecko, k Jindrově skále. Tady, jen pár set metrů od turistického mumraje, se ocitáme na tichém hřebeni, kde jedním směrem padají srázy do údolí Jizerky a druhým ke Štěpanické Lhotě, kde příroda stvořila fascinující výhledy na mohutný Žalý nebo na Křížlice a k Vítkovicím. Ze všech stran obklopena horami stojí Jindrova skála a na ní pamětní deska Josefu Šírovi – spisovateli Krkonoš.
Josef Šír, který se narodil 7. ledna 1859 v nedaleké Horní Branné, je s Krkonošemi spojen jako málokdo. O svém kraji napsal román i povídky, které vycházely časopisecky i knižně. Z bohaté sbírky připomeňme třeba Krkonošské povídky nebo román Msta. Josef Šír ale nebyl jen spisovatelem. V horských a podhorských vesnicích působil jako učitel – na Benecku, v Horních Štěpanicích, Poniklé, Roztokách u Jilemnice a ve Staré Vsi u Vysokého nad Jizerou. Svou životní pouť zakončil 8. května 1920 v Příchovicích, které měly být jeho další učitelskou štací.
Za Josefem Šírem ale kromě Jindrovy skály můžeme vyrazit i leckam jinam. Do Horní Branné, kde pamětní deska označuje jeho rodný dům a v zámku na něj vzpomíná muzejní expozice. Do Staré Vsi u Vysokého nad Jizerou, kde tabule naučné stezky připomíná jeho učitelské působení. A nebo do Roztok u Jilemnice, kde ho zmiňuje pamětní deska na  škole a kde je na hřbitově pochován.

 

Aktualizováno ( Středa, 12. duben 2017 )
 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border