border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2016 arrow Ledové koláče na Černohorském potoce
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Ledové koláče na Černohorském potoce Tisk E-mail
Jiří Dvořák (dak, J.D.)   

Fotografové-krajináři jsou lidé, kteří chodí do přírody i tehdy, když „normální“ občané zůstávají pohodlně zalezlí v teple domova. Co také dělat venku, když je sychravý podzimní den, mlhavo a pár stupňů pod nulou. Navíc proč se vláčet na tak odlehlé místo, jakým je třeba Těsný (Klauzový) důl nad Janskými Lázněmi? Fotograf ale stále hledá něco nového, a tak se mu také občas daří nacházet, a to nejen nové záběry.

Začátkem prosince nám přišel e-mail s několika fotografiemi v příloze od Jiřího Havla, klasika krkonošské fotografie a také autora po celá desetiletí přispívajícího do našeho časopisu. Pan Havel v dopisu kromě jiného napsal: „Snad víte, že  bývám považován za ‚fotografického‘ objevitele Černohorského potoka v Klauzovém dole. Navštívil jsem ho poprvé někdy v polovině šedesátých let a zavedl mne tam Bohdan Holomíček (vynikající fotograf-dokumentarista – pozn. red.), který nedaleko bydlí. Od těch dob ‚Klauzák‘ navštěvuji a sleduji jeho proměny, většinou k horšímu. Ale proč jsem se rozhodl Vám napsat. Nedávno, při prvních mrazících, konkrétně 25. listopadu, jsem tam nafotil takové zvláštní ledové talíře, které mi připadají velice zajímavé, a to nejen fotograficky. Jak se ty disky mohou vytvořit, ne jeden nebo dva, ale hned třeba 18? Pokud to uznáte rovněž za zajímavé, snad by se k tomu mohl někdo ve vašem časopise vyjádřit. Tři záběry posílám v příloze.“

Jsme velmi rádi, že si na nás pan inženýr Havel vzpomněl, protože jev, který zachytil na fotografiích, je poměrně unikátní. Podobné útvary byly popsány geomorfologem Radkem Mikulášem v jeho pozoruhodném kniž­ním průvodci Ledové Čechy (Praha, Academia 2010). Pojmenoval je ledové koláče a jejich vznik (na velkých řekách či přehradách) vysvětluje utuhnutím ledové kaše či do vody napadaného sněhu za prvních silnějších mrazů. Spíše teoreticky uvažuje o tom, že podobné útvary by mohly vzniknout rotací a nárůstem ledů ve vodních válcích a pod jezy a že by se to také mohlo stát pod některými vodopády. To, co našel pan Jiří Havel (resp. na přítomnost těchto tvarů ho den předem upozornil fotograf Jindřich Hradil), je tedy krásným potvrzením teoretického předpokladu. Ledové koláče nafocené ve zmíněné publikaci jsou poměrně bachraté a nedokonalé – naše krkonošské jsou však poměrně pravidelné, s jasně ohraničenými hranami. To je způsobeno vzájemným otlačováním při kroužení v zátokách některých vývařišť kaskád Černohorského potoka. Aby vznikly – pan Havel podobný jev na tomto místě zaznamenal už dříve, ale v méně dokonalé podobě a malém množství – musí se tu sejít hned několik klimatických a hydrologických veličin: první déletrvající mráz, přiměřené sněžení, nižší stav vody a možná ještě další podmínky. Publikovaný snímek (a ty další) má díky osobě autora nejen velkou dokumentační, ale také výtvarnou kvalitu. Jsme rádi, že vám jej můžeme předvést jako první. A opět se potvrzuje pravda, že příroda našich hor stále dokáže překvapovat něčím novým.
Aktualizováno ( Sobota, 26. srpen 2017 )
 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border