border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2006 arrow Leden 2006 arrow Foto: Mraky táhnou před Kotlem /15. 1. 2005/
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Foto: Mraky táhnou před Kotlem /15. 1. 2005/ Tisk E-mail
Jiří Dvořák (dak, J.D.)   

 

Stejné, a přesto pokaždé jiné. Takové jsou pohledy na horu Kotel, našeho „malého velikána“. Ač svou nadmořskou výškou 1 435 metrů je až osmým nejvyšším krkonošským vrcholem, je zřejmě hned po Sněžce horou nejnápadnější. Vděčí za to své poloze na vnitřním Českém hřbetu a tomu, že před ním směrem do vnitrozemí již neční žádná vyšší hora nebo hřbet. Ostatně podobné postavení má ve východních Krkonoších ještě nižší (1 299 m n. m.), ale také ještě vysunutější masiv Černé hory. V této souvislosti mě napadá určitá spojitost. Stejně jako u Černé hory často zapomínáme na fakt, že se zároveň díváme i na Světlou horu, tak v případě Kotle si většinou ani neuvědomíme, že při pohledech od jihu (ne však třeba od Vysokého) zároveň obdivujeme i Harrachovy kameny (1 421 m n. m.), které je třeba považovat za samostatný vrchol. A to nemluvím o Lysé hoře na západě a hřbetu Krkonoše na východě, kteréžto dodávají Kotli patřičný rozměr. V tomto ohledu je Sněžka ve své osamělosti opravdu výjimečná.

Co říci k tomuto obrázku, který zahajuje nepravidelnou sérii panoramatických pohledů na Krkonoše? Je to Kotel z Kotelské vyhlídky od „kotláře“ (jak bývají s vlídnou či poněkud ironickou nadsázkou mezi kolegy označováni malíři a fotografové, kterým tato hora učarovala).

Ač je Kotelská vyhlídka nad Horními Štěpanicemi místem kouzelným, nikdy nebude patřit mezi tříhvězdičkové atrakce turistických průvodců a zájezdů. Což je jen dobře. Sice leží na zeleně značené turistické cestě (z Benecka do Dolních Štěpanic) a dokonce sem vede i úzká asfaltka, autobus na planinu zvanou Na Vrších rozhodně nedojede. Průjezd motorovými vozidly na Benecko není dovolen, nestojí tu žádná občerstvovna a skutečných turistů – chodičů není tak mnoho.

Asi jste poznali, že snímek vznikl krátce před západem slunce, o čemž svědčí růžový sníh a stín v Kotelních jámách. Ten den – bylo to právě před rokem – to už vypadalo, že z pěší fotografické vycházky po trase Vítkovice, Rychlov, Štěpanice žádný kloudný diapozitiv nevznikne. Sníh ze stromů opadaný, nebe většinou „plechové“. Jenže podvečer občas dělá s krajinou divy. Vše se začalo barvit a hlavně mraky nad horami se srovnaly do pravidelných řad, jaké jsem snad ještě nezažil. Ty brázdy na obloze propouštěly proudy světla, promítané na hory v pozadí. Celé přírodní divadlo trvalo jen několik minut, pak se tři až čtyři řady mraků rozpustily, Kotel ještě zazářil celý, ale to již popředí ztemnělo a kouzlo okamžiku zmizelo. Pak už jen v sílícím mrazu rychle sbalit stativ a doufat, že zvolená expozice byla správná. Zdá se, že ano.

Aktualizováno ( Úterý, 17. duben 2007 )
 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border