border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2005 arrow Červenec arrow Zajímavosti - Zřícení skal u Víchovského vodopádu
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Zajímavosti - Zřícení skal u Víchovského vodopádu Tisk E-mail
Jiří Dvořák (dak, J.D.)   

Malá rokle ve Víchové nad Jizerou, kde se nachází vodností sice maličký, ale charakterem v regionu ojedinělý Víchovský vodopád (viz článek Víchovské vodopády, KRKONOŠE – JIZERSKÉ HORY 6/2003), se na konci letošního dubna otřásla duněním padajících a drtících se skal. Došlo tu ke zřícení skalní kulisy vpravo (při čelním pohledu) od vodopádu. Odpadlé skalní bloky se částečně rozlámaly a sesunuly níže na dno rokličky, některé balvany se ještě valily dál korytem potůčku. Dva největší balvany mají rozměry 5 × 2,8 m a 4,3 × 3,5 m. Kromě skal se v šířce asi 12 m sesuly i zvětraliny, hlinité nadloží a stromy na něm rostoucí – vzrostlý smrk, bříza a mladé buky. Údolí bylo kameny a hlínou přehrazeno natolik dokonale, že za přírodní hrází vzniklo malé jezírko o délce až 7 m a hloubce 0,5 m. Voda však již hlinité ucpávky mezi skalními bloky rozplavila a dnes opět volně protéká, přesněji řečeno v létě je potůček prakticky vyschlý.

To, že ke skalnímu řícení došlo právě na jaře, není vůbec náhoda. Dá se předpokládat, že do již dříve zřetelných puklin v horninách natekla voda, v zimě síla rozpínajícího se ledu oddělila bloky a při tání po letošní sněhem velmi bohaté zimě celý masiv včetně nadložních zvětralin natolik ztěžkl vodou (a led přestal horniny tmelit), že došlo k pádu. Nesoudržnost skal v sousedství vodopádu je způsobena tím, že se tu střídají různé usazené horniny: dole pevný hrubozrnný slepenec, pak vložka velmi měkkého jílovce a nad ní pískovce až slepence.

Díky skalnímu zřícení došlo k obnažení větší plochy skal a amfiteátr vodopádu tak vypadá ještě mohutněji a díky rozlámaným skalním blokům také divočeji.Vlastimil Pilous ve výše zmíněném článku charakterizoval tuto lokalitu slovy: „Nejvýznamnějším specifikem tohoto vodopádu je jeho překotný geomorfologický, erozní vývoj a terénní změny v těsném okolí. To, co se děje zde, nemá u nás obdobu... lze tu očekávat další postup eroze, tj. obnažování a trhání svahu.“ Což byl výrok přímo prorocký. Kdo ví, čím nás Víchovská rokle překvapí v příštích letech?

 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border