border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2003 arrow Listopad arrow Jizerské hory: Skrytá tajemství - Valhala
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Jizerské hory: Skrytá tajemství - Valhala Tisk E-mail
Pavel D. Vinklát (pdv)   
Malá krasová jeskyně.

V Jizerských horách se přirozených podzemních prostor nachází jen poskrovnu. Skutečnou výjimkou jsou pak dvě malé „krasové“ jeskyně – Mramorová a Hliněná – na Vápenném vrchu u Raspenavy, objevené teprve roku 1990. Do samého nitra hor se dá vstupovat pouze uměle vyhloubenými hornickými díly u Nového Města pod Smrkem. Od konce 16. století zde bylo vybudováno na čtyřicet štol. Je pravděpodobné, že pozemní skalní labyrinty existují, ale jejich odhalování by znamenalo složitou a náročnou práci s odstraňováním zeminy. A tak jedinými místy, kde vládne tma a příšeří, se stávají prostory vzniklé zřícením kamenných blokůřV nakupeninách skal se objevují skalní průrvy, kamenná okna, krátké a malé jeskyňky a četné převisy, kde se s přispěním vody a mrazu vytvoří i rozměrné dutiny, jako je nejznámější Loupežnická jeskyně na úbočí hory Kopřivníku.

Některé takové prostory a průrvy se také nacházejí přímo v korytech horských potoků. Síla vody, zvláště po přívalových deštích či při jarním tání, přeskupí i mohutné žulové balvany do úzkých chodbiček, připomínajících „jeskynní labyrinty“. Podzemní prostory, na které zde chceme upozornit, objevil v roce 1947 skautský činovník a učitel Josef Chroust (Brouk). V roce 1964 pak dutiny zcela náhodně našel člen trampské osady Island Jiří Podolák (Hare) a písničkář Jaroslav Velinský, přezdívaný Kapitán Kid, místo příznačně pojmenoval Valhala. Podzemí se mělo napříště stát osadním tajemstvím, leč nestalo se. I v dalších letech byla Valhala postupně objevována a navštěvována.

Jedná se o několik menších dutin vzájemně propojených průlezy v různých výškových úrovních 2–4 m pod povrchem. Největší „dóm“ má půdorys přibližně 4 x 4 m a výšku cca 2 m. Prostorami protéká horský potok, v různých místech vznikají malá jezírka a tůňky. Nepřítomnost světla a zvuk proudící vody pak vyvolávají v návštěvníkovi zvláštní atmosféru, v mrazivých měsících navíc překvapí ledová výzdoba. Valhala se těší zvláštní tajemnosti, a proto je v zájmu všech jejích příštích objevitelů toto místo chránit a udržovat v tajnosti. Strážce Valhaly bdí.

Pavel D. Vinklát foto Radek Štangler
 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border