border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2003 arrow Květen arrow Krátké zprávy: Nové trdliště na Harrachovsku
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Krátké zprávy: Nové trdliště na Harrachovsku Tisk E-mail
Oldřich Pažout (paž)   
Nové trdliště .

Obojživelníci jsou v dnešní kulturní krajině vážně ohrožovanou skupinou živočichů. Potřebu jejich ochrany veřejnost vnímá zejména zjara, kdy celé populace riskantně překonávají silnice a další překážky na cestě k vytoužené vodě. Aby však bylo co chránit, je potřeba obojživelníkům také zajistit podmínky pro jejich úspěšný vývoj, například dostatečné množství vody v trdlištích. Správa KRNAP proto ke každoroční pomoci při přecházení silnic (viz např. Krkonoše - Jizerské hory 5/2002, s. 12) přidala úpravu a obnovu malých vodních ploch. Jednou z nich je i místo nedaleko od Mumlavských vodopádů u Harrachova.

Pracovníci terénního střediska odtud každé jaro odváželi velké množství - až sto litrů - vajíček skokana hnědého, jelikož se voda odpařila ještě před dokončením jejich vývoje. Vajíčka byla přenášena do míst, kde mohl jejich vývoj proběhnout bez větších problémů. Žabí populaci v dané lokalitě to však oslabovalo. Vybudování trdliště znamenalo prohloubit staré místo a upravit jeho okolí. Ještě před započetím prací byla z trdliště vysbírána všechna žabí vajíčka a z porostu travin bylo též odchyceno více než 40 dospělců čolka horského. Trdliště prohloubila odborná firma pomocí lehké techniky, která je na tuto práci již na mnoha místech ověřena. V další fázi prací byl za pomoci harrachovských hasičů napuštěn nový "rybníček". Do druhého dne byl, bohužel, opět prázdný. Podloží zde není nepropustné a voda zmizela. Proto byl dolík vyložen nepropustnou fólií, běžně pro tyto účely používanou. Vznikly tak zde dvě menší vodní plochy o různé hloubce. Po opětovném napuštění vody bylo ještě před návratem živočichů nutné zajistit oživení vody organismy, kterými by se mohli vyvíjející se obojživelníci živit. Vše proběhlo bez problémů a za nějaký čas se voda se začala hemžit pulci a malými čolky.

Bohužel některý z návštěvníků do vody vhazoval kameny a na několika místech se mu podařilo prorazit fóliové dno. Ani jsme neuvažovali, proč tam ty kameny házel, snad jenom kvůli tomu žbluňknutí. Ihned jsme přistoupili k opravě a díry zalepili. Z malé kaluže na dně bylo vysbíráno 63 malých čolků, kteří byli přemístěni do vedlejšího trdliště. Doufáme, že zde již snad svůj vývoj v klidu dokončili. Na závěr snad ještě řeč čísel. Velmi nevhodným jednáním bylo poničeno dílo za téměř 22 000 korun, což je částka, kterou stálo vybudování trdliště, a dalších 15 000 korun, které stála jeho další rekonstrukce.

text a foto Olda Pažout
 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border