border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2006 arrow Září 2006 arrow Mladí strážci v Krkonoších po páté
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Mladí strážci v Krkonoších po páté Tisk E-mail
Michal Skalka (mis, ms)   

     V polovině července proběhla hlavní část programu Junior Ranger Project 2006, o jehož zahájení v květnu jsme vás informovali v červencovém čísle Krkonoš a Jizerských hor. Na dva týdny se sešlo 14 dětí ve věku 12 až 16 let z deseti krkonošských a podkrkonošských měst a obcí. Profesionální strážci Správy KRNAP jim ukázali svoji každodenní práci. Tím zlepšovali image Správy a vyvraceli zakořeněný, ale nesprávný názor, že správa národního parku je pouze brzda podnikatelského rozvoje regionu a strážci jsou „zelení policajti“. Prezentovali i práci, kterou Správa vykonává pro návštěvníky. Samotná myšlenka projektu tohoto typu do Krkonoš přišla z Europarc Federation v roce 2002 a od té doby se zde Junior Ranger Project (Projekt Mladý strážce; JRP) opakuje každý rok. Abychom odhadli, co všechno si účastníci ze čtrnáctidenního projektu odnesli, museli vyplnit velmi obtížný vstupní a výstupní test o přírodě Krkonoš. Po porovnání odpovědí víme, že mladí strážci dokázali po JRP získat o polovinu bodů více než na začátku. Ve druhém dotazníku jsme pak zjišťovali, co děti vedlo k účasti na JRP, jak se o něm dozvěděly atd. Zjistili jsme, že je do projektu přivedl zájem o Krkonoše a jejich přírodu a v naprosté většině případů se o něm doslechly ve školách (informovaných rpofesionálními strážci), ale hlubší ponětí o práci Správy KRNAP neměly. něj vyplynulo, že:
     Skupina dětí byla rozdělena na dvě menší, které se vystřídaly po jednom týdnu v Peci pod Sněžkou a v Harrachově. Jako v předchozích ročnících v programu nechybělo důkladné seznámení s lesem a jeho zakládáním, pěstováním i těžbou, se zvěří a péčí o ni, s lidmi, kteří na horách pracují, žijí nebo si jezdí odpočinout. Protože v Krkonoších jsou v létě zajímavé důležité horské louky, závislé na pravidelné údržbě, mladí strážci se věnovali i horskému zemědělství včetně botaniky. Strážce musí hory znát velmi důkladně. Mladí tedy nemohli strávit mnoho času jinde než venku, a tak po horách nachodili spousty kilometrů, aby je důkladně poznaly. Profesionální strážce nepracuje jen hlavou, ale i rukama. Stará se o informační tabule, a proto si mladí zkusili takovou informační tabuli do terénu umístit. Vzali do rukou krumpáč, lopatu, těžkou železnou tyč zvanou pajcr a populární vepřovku – plechovku od konzervy – a zkoušeli osvědčenou technikou vyhloubit v kamenitém terénu dvě díry hluboké 60 cm a 30 cm široké. Protože dobrý strážce na jedné straně musí být samostatný, ale na druhé straně schopný týmové práce, jedno odpoledne strávili mladí strážci v lanovém centru u Harrachova. Na první pohled téma značně odtažité –jak souvisí komunikace s lezením po lanech? Strážce ale musí umět komunikovat, poskytnout pomoc a využít pomoci nabízené. Na visutých lávkách, kde je k úspěšnému zdolání překážky nezbytná spolupráce, se takový team-building velmi dobře zkouší a nacvičuje.
     V další fázi JRP 2006 budou následovat víkendová soustředění v menších skupinkách, kde budou pracovat spolu s absolventy předchozích ročníků na jednotlivých problémech podstatně hlouběji. Během letošního projektu, který probíhal nejen v místech s elektrikou a signálem mobilních operátorů, ale i v hlubokých lesích daleko od civilizace, se mimo jiné ukázalo, že současná generace školáků má většinou velmi mizivé zkušenosti s pobytem v terénu. Málokdo z nich uměl sbalit dobře spacák nebo kletr na cestu, práce s mapou a slovní popis cest rovněž vykazovaly nemalé rezervy. Strážce si přeci musí umět poradit v každé situaci a proto ho nemůže zaskočit třeba špatně zvolená mapa. Jedním z prvních víkendových programů bude tedy zaměřen na plánování a přípravu na obyčejný trek přes hory.
     Jistou slabinou projektu bylo stejně jako v předchozích letech vedení deníků. Pomineme-li pravopisné chyby, kterými se zápisky jen hemžily, děti neumějí zhodnotit získané znalosti a zkušenosti z celého dne a napsat o tom desetiřádkovou zprávu. Je sice pěkné, že většina z nich ví, jak instalovat operační systém na počítač, ale neumějí dobře komunikovat. Strážce by se měl umět dobře a jasně vyjadřovat. Ukazuje se totiž, že naprostá většina návštěvníků sice chce informace o přírodě a krajině, ale spíše než mnoho suchých fakt a taxonomicky přesnou determinaci jakési obskurní přírodniny uvítají zajímavosti nebo prostě drby. Málokomu bude imponovat sdělení, že kýchavice bílá má šestičetný zelenobílý květ a patří mezi jednoděložné rostliny. Ale drb: „jen tak mezi námi, paní Vomáčková, pouhé dva gramy sušeného oddenku kýchavice prý zabije chlapa…“ zůstane paní Vomáčkové, která v Krkonoších potkala strážce, v paměti hodně dlouho. Strážcům a následně návštěvníkům jsou k ničemu informace špatně podané. Nepamatují si je a tedy jako by nebyly poskytnuty. Škoda práce. Je nutné v mladých strážcích budovat a rozvíjet schopnosti dobře nakládat s informacemi, které získají a které mají následně předat dále.
     Jedno víkendové setkání bude věnováno přípravě a budování naučné stezky. Mladí strážci vymyslí trasu, téma, navrhnou vzhled informační tabule, grafické provedení a pochopitelně budou muset najít údaje a sestavit dobrý text. Tohoto tématu se mladí strážci již lehce dotkli. Jedna z červencových přednášek se týkala i naučných stezek.
     V letošním roce byli mladí strážci vybaveni špičkovou výstrojí srovnatelnou s výstrojí profesionálů. Zahřeje je kvalitní fleece bunda, svačinu a výstroj si odnesou ve značkovém kletru, k tomu tričko a čepice s logem JRP. Děti výstroj motivovala k velikému zájmu o práci strážců. Správa od nich bude pochopitelně chtít za to výsledky a aktivní účast v dalších letech. Mimochodem, letošní praktikanti, kteří pomáhali letošní JRP zabezpečit – Lenka Fejklová a Míra Emu Kněz – vzešli právě z prvního ročníku JRP v roce 2002. Zkušenosti nabyté před čtyřmi roky a během nich rozvíjené se zde začínají zúročovat. Začínají se předávat dalším generacím.
     JRP v letošním roce bude zakončen v září nebo v říjnu. Bude mít trochu jiný průběh, než měly závěrečné ceremoniály v letech minulých. Na jednu podzimní sobotu budou pozváni čerství mladí strážci, jejich rodiče a všichni, kteří do projektu přispěli. Dopoledne čtveřice nejlepších mladých strážců z letošního ročníků JRP připraví exkurzi do nějaké atraktivní lokality a poskytne výklad přímo v terénu. Pro všechny. Tak to přeci skuteční strážci dělají! Trasu budou důkladně znát, skuteční strážci jim s přípravou i vlastním provedením pomohou. Budou ale moci ukázat všem, co se v JRP 2006 naučili. Teprve po takto vedené exkurzi budou oficiálně vyhodnoceni ti nejlepší.

Aktualizováno ( Pátek, 25. květen 2007 )
 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border