border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2006 arrow Prosinec 2006 arrow Mladí strážci nezaháleli ani na podzim
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Mladí strážci nezaháleli ani na podzim Tisk E-mail
Michal Skalka (mis, ms)   

    Podzim znamenal pro Junior Ranger Project tři zajímavé momenty. Prvním z nich bylo závěrečné vyhodnocení letní části JRP 2006. Zatím se vždycky připravovalo pro absolventy projektu, aby jejich rodiče viděli celou skupinu pohromadě a pro další lidi, kteří byli do JRP zapojeni. Byla to i malá odměna za práci, kterou věnovali dětem. Letošní vyhodnocení bylo připraveno netradičně. Účastníci minulých ročníků Katka Hanušová a Mirek Nechanický si připravili vedení exkurze z Černého Dolu na Tetřeví Boudy. V sobotu 30. září vedli skupinu 45 lidí po pětikilometrové trase a vykládali o osídlování Krkonoš i o jejich přírodě. Zúročili tak vědomosti a znalosti nabyté během celého JRP. Na Tetřevích Boudách čekal na všechny dobrý oběd a vlastní uzavření projektu. Náměstek ředitele Správy KRNAP ing. Alois Grundmann pronesl svoji řeč a každému z účastníků předal malý dárek – Encyklopedii Corconticu. Dalo poměrně dost práce vybrat ty nejlepší z letošních mladých strážců. Zohledňovaly se deníky vedené během letního pobytu, přístup a výsledky v práci. K výběru se vyjadřovali vedoucí středisek TES v Harrachově a Peci pod Sněžkou a další aktéři. Památeční gravírovanou plaketu dostali a praktickou výstrojí do terénu byli nakonec vybaveni Michal Farský z Víchové nad Jizerou, Daniela Novotná z Jablonečku a Martina Hubařová z Vrchlabí.
    Letním soustředěním Mladých strážců však JRP nekončí. Snad ještě důležitější je pokračovací část, tzv. JRP FOLLOW UP, tedy v překladu do češtiny cosi jako „následuj, pokračuj“. To považuji za druhý zajímavý moment. Zatímco během letního soustředění mladí strážci získávali přehled o tom, co všechno terénní služba Správy KRNAP dělá, během víkendových setkání pokračovací části se budou zabývat jednotlivými úkoly podstatně podrobněji. Bude se jim rovněž věnovat víc odborných pracovníků správy a program bude méně hravý a více dělný. Daleko víc se bude dbát na výsledky práce, kvalitu výstupů atd. Vzhledem k tomu, že léto ukázalo, že mladí strážci jsou sice z hor, ale málokterý si umí zabalit správně kletr, bylo první pokračovací setkání připraveno jako dvoudenní túra. Mladí strážci rozděleni na dvě skupiny přecházely první víkend v říjnu Krkonoše z Pece pod Sněžkou přes Špindlerův Mlýn do Harrachova a druhá skupina pak obráceným směrem. V autokempu ve Špindlerově Mlýně se v sobotu večer potkaly, postavily stany a uvařily na jimi donesených vařičích také jimi donesené jídlo. Navzdory velmi nepříznivému počasí – celý den pršelo a byla zima – a přesto, že měli možnost spát v postelích v příjemně vytopeném pokoji, všichni si vybrali spaní ve studeném stanu a ve vlhkém spacáku. Následující ráno bylo věnováno nácviku balení stanu, spacáku i kletru tak, jak to dělají zkušení turisti. Protože profesionální strážci se pohybují po Krkonoších pěšky často na delší vzdálenosti, museli si mladí strážci výstroj, která vážila kolem 15 kg, na svých zádech přenést přes celé hory sami. Za celou akci ušli 35 km s převýšením 1 200 metrů. Přes tato úskalí se přechod setkal s úspěchem, o kterém svědčí lakonická zpráva jednoho z mladých strážců: „Přechod Krkonoš mi dal velké ponaučení, jak se sám o sebe postarat na horách. Moc se mi zalíbily hory, až jsem donutil mamku dojít na Sněžku (bez použití lanové dráhy)“.
    Další schůzky JRP FOLLOW UP proběhnou v listopadu, lednu a březnu. Témata, která se budou probírat, budou souviset s komunikací strážců, lektorskou činností, myslivostí a reklamou.

Aktualizováno ( Středa, 3. listopad 2010 )
 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border