border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2007 arrow Červen 2007 arrow Neberte nám Žalý!
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Neberte nám Žalý! Tisk E-mail
Radovan Vlček (rav)   

      Ještě máme v živé paměti debaty o podobě nové poštovny na vrcholu české nejvyšší hory (dokončena bude v letošním roce), a Krkonoše žijí další vzrušenou výměnou názorů na podobu své současné architektury. Jen málokdo asi nezaregistroval dění okolo projektované zástavby vrcholu Předního Žalého. Tomu vévodí jediná kamenná rozhledna v Krkonoších, kterou nechal v r. 1892 vystavět Jan Nepomuk hrabě Harrach a pojmenoval ji podle císaře Františka Josefa. Vedle rozhledny stával od konce 19. století také hostinec, který vzápětí vyhořel, byl přestavěn a fungoval do 40. let minulého století, kdy byl rozebrán. V současné době slouží návštěvníkům této dominanty jižního okraje Krkonoš kromě rozhledny ještě občerstvení v napohled zchátralém a nevzhledném objektu, stojícím stranou od rozhledny a základů někdejšího hostince, a ochoz rozhledny hyzdí neuvěřitelné množství všelijakých antén. Vrchol této téměř poutní hory by si jistě zasloužil reprezentativnější tvář.
      Projekt „Noemovy archy“, který představila společnost Zaly, s. r. o., vzbudil rozporuplné reakce, což je u moderní architektury v poměrně konzervativním prostředí naší společnosti pochopitelné. Pro nezasvěcené: hlavní objekt restaurace na základech někdejšího hostince je řešen v podobě lodi, stávající rozhledna doplněná o nové zastřešení představuje maják a nový objekt pro správce v místě dnešního bufetu evokuje přístav. Proti realizaci vznikla dokonce petiční akce iniciovaná občany obce Benecko. Odpůrci koncepce loď–maják–přístav argumentují většinou slovy „stavba nerespektuje charakter zástavby Krkonoš“, „stavba se na dané místo nehodí“, či nejčastěji „stavba se nám nelíbí“. Tato argumentace je sice legitimní, nicméně nepříliš konstruktivní.
     Rádi bychom dali prostor spoluautorovi projektu Ing. Miloslavu Klimešovi. Debata o podobě zmíněných dvou staveb, tedy poštovny na Sněžce a restaurace na vrcholu Žalý, není totiž jen sporem o podobu dvou konkrétních míst, ale sporem o obecný princip přístupu k moderní architektuře.

Aktualizováno ( Pondělí, 11. červen 2007 )
 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border