border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2007 arrow Červen 2007 arrow Co bude stát na Žalým aneb jak se bude stavět na Krkonoších?
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Co bude stát na Žalým aneb jak se bude stavět na Krkonoších? Tisk E-mail
Miloslav Klimeš   

Začátkem dubna jsem se na jilemnické radnici účastnil jednání, kde se rozhodovalo, jak a co se bude stavět na vrcholu Předního Žalého. S architektem Hoffmanem a s ing. Nývltem, investorem zamýšleného hostince Na Žalým, jsme přijeli hájit stavbu tvarem evokující loď – výrazově strohý dřevěný dům s vyhlídkovou plošinou namísto šikmé střechy. Určitě nezvyklý dům, ale žádná moderna, kterou můžete vidět třeba v časopise Zlatý řez nebo Architekt. Zástupci města Jilemnice, majitele pozemku, a zástupci obce Benecko, na jehož území se Žalý nachází, se většinou ozývali proti a projevili přání: „Když stavět, tak repliku bývalého hostince z roku 1894“. Marně jsme vysvětlovali, že nechceme dnes stavět jako za c. k. Rakouska, a ptali se, proč nutí někoho pořídit si auto na kliku a sami používají startér. Bylo nám líto, že z jejich řad nepřišla žádná fundovaná kritika, ale jen názory typu: „Já nevím, ale mně se to nelíbí, sem se to nehodí“. Po dalších jednáních se investor tlaku radnic podřídil a nyní chystá kopii historické boudy.
     Bylo by jednoduché naše oponenty jen odsoudit. Na jejich obranu je nutno říci, že jejich strach z nového je opodstatněný a pochopitelný. Během posledních dekád se v Krkonoších zničilo mnoho autentického a to nové, co se postavilo, je až na vzácné výjimky pokleslé, ošklivé nebo banální. Přerostlé a nehostinné stavby ze 70. a 80. let v centru Benecka jsou toho nechvalným příkladem. Replika sto let staré stavby pak skýtá jistotu a zahání strach z nových průšvihů. Ale je to opravdu správná cesta? Domů, které mají falešné roubení, je všude dost. Nová nefalšovaná roubenka, s klasickými okny a střechou, u běžného rodinného domku neurazí, ale stavba hospody na nevšedním místě by neměla být tuctová. Už kvůli prosperitě by měla být výjimečná. Jestliže každá stavba vypovídá o poměrech a době svého vzniku, o čem bude nakonec vypovídat nový „starý“ hostinec Na Žalým? O jakém pokroku a síle ducha napoví i třeba zdařilá napodobenina?
     A co mně dává jistotu, že náš návrh nebyl z těch hrůzných? Především měl lidské měřítko, byl půdorysně i výškově menší než původní stavba. Navrhli jsme jej celý ze dřeva a skla, bez umělých příkras. Vždy dbáme na kvalitní detail a dobré řemeslné zpracování. Měl silnou myšlenku a nápad. Možná neměl úplně nejladnější křivku, ale zase nemyslel jen na sebe, důstojný charakter jsme chtěli vrátit celému poničenému vrcholu.
     Ponechme loď stranou. Věřím, že mezi snílkovskou stavbou lodi a replikou starého domu existují pro investora i obec lepší a veselejší varianty.

 

 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border