border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2007 arrow Červen 2007 arrow Mladí strážci připravují zařízení pro návštěvníky
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Mladí strážci připravují zařízení pro návštěvníky Tisk E-mail
Michal Skalka (mis, ms)   

     Na stránkách KRKONOŠ – JIZERSKÝCH HOR se pravidelně dozvídáte o Mladých strážcích zapojených do pokračovacího programu Junior Ranger Project Follow Up. Během většiny programů se učili komunikovat s médii, povídat o přírodě nebo oslovovat návštěvníky. Dobrý strážce musí umět dobře vládnout jazykem. Praxe však ukazuje, že dobrý strážce musí mít a umět dobře používat i svoje „zlaté české ručičky“. Něco takového naznačil v minulém čísle i článek Strážci nejsou jen na pokuty. Další pokračování JRP Follow Up, v pořadí již páté v tomto školním roce, proběhlo v polovině května. Bylo zaměřeno právě na údržbu terénního vybavení pro návštěvníky, jeho přípravu na letní sezonu a na úklid polomu po návštěvě lednové vichřice jménem Kyrill.
     Navzdory velmi nevlídnému počasí, kdy studený vítr okořeněný kapkami deště zvedal hodnotu horkého čaje v termosce k závratným výškám, vystoupalo z Horního Maršova na vrchol Rýchor jedenáct Mladých strážců. Na terénní stanici Maxovka jim místní strážce Karel Malinovský rozdal tabule naučné stezky a na jednotlivých zastávkách naučné stezky Rýchory je pomocí elektrického akumulátorového šroubováku instalovali na dřevěné sloupky. Je to jedna z mála naučných stezek, kde vlastní informace návštěvník nenajde na tabulích přímo v terénu, ale v malé brožurce, kterou si mohou koupit na KSEV Rýchorská bouda. Na tabulkách v terénu jsou pouze čísla zastávek stejná jako čísla odstavců v brožurce. Tento systém má výhody i nevýhody. Informací se návštěvníkovi může nabídnout více, než se vejde na tabuli. To je ona výhoda, ale kupodivu i nevýhoda – mnoho informací najednou návštěvníka spíše odradí než naláká a informacemi zaplavený návštěvník si raději nepřečte nic. Strážci pak ocení, že se nemusejí vláčet s těžkými velikými tabulemi daleko do lesa, protože malá dřevěná deska rozměru větší knihy se vejde do strážcova batohu na svačinu. Lednový vichr Kyrill vyvrátil a zpřelámal zhruba tolik stromů, kolik se jich v Krkonoších kácí celý rok. Kmeny vzrostlých smrků rozházené po horách jako tyčky orientální hry zvané mikádo zcela znepřístupnily některé lokality, jako například naučné stezky Černohorské rašeliniště nebo Rýchory. Dřevaři, strážci i cestáři se jen ztěžka a pomalu prodírají polomy a čistí „zaházené“ cesty. Dřeva na nich je prostě mnoho. Na Rýchorách však bylo čtrnáct párů rukou dobře znát. Polámané smrky rozřezané motorovou pilou z cesty odklidily za jeden den. Protože vrchol Rýchor je v I. zóně Krkonošského národního parku, rozřezané dřevo v lese zůstane a bude sloužit jako zdroj živin dalším stromkům.
     Pro rodiče Mladých strážců oddělení terénní služby připravilo souběžný program. Aby se nemuseli vracet domů a odpoledne opět pro svoje juniory přijíždět nebo jít na samostatný výlet, naplánovali vedoucí střediska terénní služby v Peci pod Sněžkou ing. Petr Skalský a zkušený dobrovolný strážce Ota Opat exkurzi do Obřího dolu. Na rozdíl od Mladých strážců však jejich rodiče nevydrželi nepřízeň počasí a hledali (a nalezli) útočiště v místní hospůdce. Po horkých rodičobudičích jim Petr Skalský zajistil náhradní variantu a na promítaných obrázcích jim ukázal, co by viděli, kdyby venku vůbec něco vidět mohli. Celý program tak poprvé získal novou dimenzi. Nebyl určen pouze dětem, ale i jejich rodičům. Cílová skupina, která se dozvídala o práci Správy Krkonošského národního parku, byla tedy rázem více než dvojnásobná. Podobné schéma budou mít i následující programy Junior Ranger Project.

 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border