border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2007 arrow Červenec 2007 arrow Lepší sedět tady, než jinde...
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Lepší sedět tady, než jinde... Tisk E-mail
Michal Skalka (mis, ms)   

…by mohlo napadnout některého návštěvníka při pohledu na lavičku vyrobenou z půleného masivního smrkového polena, posazenou na Hubertově vyhlídce na naučné stezce Černohorské rašeliniště. U ní stojí bytelný stůl vyrobený ve stejném stylu. Vyhlídku na hlavní hřeben Krkonoš s dominující Sněžkou popisuje rozměrná panoramatická tabule stojící na nožičkách. Za zády je sloupek s gravírovanou tabulkou. Cestou z Pece pod Sněžkou, na křižovatce zvané Václavák, onen návštěvník míjel jednoduchý dřevěný přístřešek nabízející úkryt před deštěm. Na naučné stezce je několik informačních tabulí s popisem, co se zde vyskytuje, a k tomu několik obrázků. Cestou na Černou horu viděl několik podsaditých sloupků s dřevěnými piktogramy vyznačujícími cyklistickou stezku. U Pražské boudy se návštěvník díval na rozměrnou turistickou mapu na mohutném stojanu. To všechno je vybavení pro návštěvníky, které vyrobila a na hory umístila terénní služba Správy Krkonošského národního parku. Ta se o ně musí také starat, protože je sice pěkné mít dobře udělanou tabuli někde na frekventované křižovatce, ale pokud je oprýskaná a vyvrácená, je to spíš ostuda než dobrá vizitka. Někdo by se mohl ptát, proč to (za velké peníze) Správa Krkonošského národního parku vůbec dělá. Vždyť se vždycky najde nějaký pařez nebo kláda, na kterou se dá sednout. To je jistě pravda. Důvodů, proč to všechno, je několik. Třeba proto, že spokojený návštěvník chce určité pohodlí, a raději si sedne na lavičku než na trouchnivý pařez. Nebo také proto, že návštěvník se chce něco zajímavého dozvědět a na informačních tabulích jsou zajímavé věci. Nebo také proto, že by třeba naučná stezka mohla odlákat návštěvníky od turistických do míst, která nejsou tak bezprostředně ohrožena turismem.
     Více než 83 % z veškerého vybavení pro návštěvníky, které v Krkonoších instalovala Správa Krkonošského národního parku, vyrobila terénní služba. Ostatní vybavení (převážně dopravní značky, smaltované tabule nebo turistické mapy), je dodáno externími firmami. Dřevěné věci – nejčastěji lavice a stoly – při výrobě prošly rukama strážců a cestářů přímo na střediscích terénní služby v Harrachově, Špindlerově Mlýně nebo Peci pod Sněžkou. Větší část produkce však pochází z truhlárny ve Svobodě nad Úpou. Vedle nábytkářsky dokonalých výrobků zde někteří z pěti šikovných truhlářů obsluhují dvě gravírky. Jejich pomocí se tvoří originální informační tabule. Starší mechanická gravírka zanechává ve dřevě vyfrézovaný žlábek různého tvaru. Druhá gravírka je novější a modernější, řízená počítačem. Laserovým paprskem do podkladu doslova vypaluje jakýkoliv zadaný obrázek, podobný, jako kdyby byl vytištěný černobíle. Žádný tvar není nemožný. Všechno lze. Onen výše zmiňovaný turista by jistě žasl, kdyby věděl, že nejtenčí linka, kterou je možné tímto způsobem do dřeva vypálit, by se svojí šířkou vešla do jednoho milimetru téměř dvakrát. Vygravírovaný reliéf se ještě musí trochu obrousit a napustit speciálním voskem nebo nabarvit.
     Když například stojan na mapu opustí truhlárnu, odveze se nákladním autem na místo, kde má být instalován. Není to tak jednoduché, protože stojan je veliký a těžký. Je třeba aspoň tří až čtyř silných chlapů, kteří jej usadí do připravených děr v zemi a zabetonují ocelové patky z „U“ profilů. Některé typy vybavení musí kvůli velké hmotnosti dokonce usadit jeřáb. Aby všechno dlouho vydrželo, bylo dobrou vizitkou terénní služby a tedy i Správy KRNAP, a nestrádalo drsným horským podnebím, každý podzim strážci a cestáři některé vybavení na zimu sundávají a uklízejí do skladů, případně přes zimní sezonu opravují a na jaře opět věší a natírají.
     O tom, jak je to důležité pro Správu KRNAP a návštěvníky, svědčí i to, že Mladí strážci v rámci Junior Ranger Project mají na terénní vybavení zaměřené dokonce dva své programy. V jednom navrhují informační tabuli a v druhém se starají o naučnou stezku.
     Celkově všeho, co je v lese a podél cest pro návštěvníky terénní službou připravené, není málo – asi 2 100 kusů zařízení ve zhruba padesáti druzích o celkové hodnotě 8 240 000 Kč.
     Při pořizování nového a údržbě starého vybavení se využívá prostředků ze Státního fondu životního prostředí, který zřizuje Ministerstvo životního prostředí České republiky. Ročně terénní služba disponuje částkou kolem půl milionu korun z tohoto zdroje.
     Tak, až si přečtete si povídání o rašeliništi na gravírované ceduli a půjdete si sednout, vězte, že lavičku, co vám tak přišla vhod, když vás už bolely nohy, tam dal strážce raději, než kdyby z vás tahal peníze v blokovém řízení. A pro ochranu přírody udělal podstatně víc.

Aktualizováno ( Pondělí, 26. listopad 2007 )
 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border