border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2007 arrow Září 2007 arrow Letní tábor JRP 2007
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Letní tábor JRP 2007 Tisk E-mail
Michal Skalka (mis, ms)   
     Letní tábor Junior Ranger Project 2007 probíhal od pondělí 16. do pátku 20. července 2007 ve Špindlerově Mlýně. Zúčastnilo se ho jedenáct mladých strážců zapojených do projektu od loňského léta a vedli jej lektoři Květa Černohlávková a Michal Skalka. Vzhledem k tomu, že se část programu odehrála venku v terénu, svoji práci odvedli i profesionální strážci Luboš Plecháč, Michal Štěpánek, Jiří Pavliš a Alfréd Pucher. Šéf oddělení terénní služby Správy KRNAP Jaromír Gebas akci v pondělí zahájil a zajistil na první okamžiky tábora ty nejlepší zážitky. Tábor se od loňského dost lišil – spalo se ve stanech v Autokempu Správy KRNAP ve Špindlerově Mlýně, mladí strážci si vařili sami na trekkingových vařičích, některých částí programu se účastnili i rodiče mladých strážců a program obsahoval i opakování předchozích víkendových soustředění JRP Follow Up 1–6 a zbrusu nový program JRP FU 8 (Strážce a legislativa).
     JRP z mnoha důvodů nemůže být jen „one-man-show“, tedy představením jednoho herce. Je nutné zapojit víc lidí, protože každý z nich přinese nové informace, nový styl práce, nový způsob vyjadřování. Prostě to chce vždy oživit někým novým. Proto jsme spolupracovali a spolupracovat budeme i nadále s profesionálními strážci z terénu. Vždyť je to projekt Mladých strážců, tak kdo jiný by se jim měl věnovat než profesionální strážci? Jaromír Gebas domluvil návštěvu bobové dráhy a Monkey parku. Nebyla to pro mladé strážce a tři jejich maminky jen zábava. Návštěvu atrakce je nutné vnímat i jako prezentaci podnikatelských aktivit, které udrží návštěvníky KRNAP ve městě a tedy odlehčí zatížení jiných partií Krkonoš, které mohou být návštěvností daleko více ohroženy, než je právě Špindl. S Michalem Štěpánkem se podívali na polskou stranu Krkonoš k jezerům Mały a Wielky Staw, s Fredym shlédli staré diapozitivy a Luboš zajistil prohlídku nitra Labské přehrady (opravdu se dá dostat 20 metrů pod hladinu suchou nohou a bez dýchacího přístroje). 
     Nový program JRP Follow Up 8 (Strážce a legislativa) je opět společným dítkem lektorů Květy a Michala. Zaměřuje se na důkladné vysvětlení návštěvního řádu, práv a povinností strážce a dalších bodů řešených v zákoně č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. Svojí koncepcí zapadá do předchozích programů JRP FU, začíná hodinovou přednáškou o uvedených tématech, pokračuje jednoduchými aktivitami, například výrobou návrhu informačního panelu s návštěvním řádem a končí oblíbenými pracovními listy, které shrnují a opakují získané informace. Pro lektory slouží i jako ukazatel, co si mladí strážci z programu odnesou a co bylo vysvětleno málo.
     Protože opakování je matka moudrosti, byl jeden den věnován opakování předchozích programů JRP Follow Up. Vedle krátkých přednášek se dostalo i na stejné pracovní listy, které děti vyplňovaly v předchozích dílech seriálu JRP FU. Dalo se pak porovnat, co si mladí strážci pamatují a co se z hlav nějak vytrousilo. Co sklidilo očekávaný neúspěch, byly dvě tiskové zprávy, které měl každý vytvořit. Rozhodně se nedá říci, že by se mladí k tužkám a papírům hrnuli nadšeně a dokonce ani to, že první z tiskovek byly na slušné úrovni. Jen hrozba, že pokud práce nebude odevzdána včas, přibude povinnost sepsat zprávu další, pomohla překonat nelíčený odpor. K čemu ale slouží taková tisková zpráva, viděli všichni ve středečním Krkonošském deníku, kde na titulní stránce vyšel článek a barevná fotografie zachycující některé mladé strážce při pokusu připravit si něco poživatelného k večeři, vysílání Radiožurnálu, kde redaktorka Eliška Pilařová povídala celé republice o JRP a dokonce i zájem TV NOVA natočit něco z programu. Nováci přišli bohužel pozdě.
     Projekt se těší i přízni rodičů. Bez ní by to ostatně ani nešlo. Na zahájení se přišly podívat i mamky tří strážců a nejenže vyzkoušely bobovou dráhu, ale dvě z nich si navlékly i sedací úvazky a šplhaly po visutých lávkách Monkey parku, jako šplhávali kdysi před miliony let i naši předci. Jedna z nich, Lenka Drápalová, se zúčastnila i středeční exkurze do Polska a nenechala se odradit ani prací a v pátek stříhala šťovík jak o život (šťovíku zcela určitě). Potěšilo nás to a rádi jsme ji mezi námi viděli.
     Během celého týdne jsme se snažili program zpestřit a nalít trochu adrenalinu do cév mladých strážců. Za neslušná slova se klikovalo a tak nejmenovaný Honza K., který měl občas jazyk rychlejší než myšlenky, si po celodenním pěším výletě jen povzdechl: „Ach jo, teda to mě ale bolej ruce“. Klikovalo se ale i jindy. Pěknou lumpárnou bylo pravidlo stanovící, že poslední, kdo přijde na sraz, bez ohledu na to, je-li to včas či pozdě, klikuje. Neměli jsme problémy s dochvilností a ani s kondicí mladých. Čiré zděšení způsobily prezentace. Místo představení stromu jako v prosinci měli mladí představit sebe. Kdo jsou, odkud jdou a kam chtějí dojít. To by nebyl snad ani problém, kdyby to nebylo v angličtině. Vycházeli jsme s Květou z předpokladu, že strážce se musí umět domluvit i s cizinci, a proto jsme angličtinu zařadili do JRP jako další bod, které se budeme věnovat. No, nedá se nic dělat. Nikdo netvrdil, že být mladým strážcem je snadné !

 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border