border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2007 arrow Listopad 2007 arrow Toepferovo stipendium do Krkonoš
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Toepferovo stipendium do Krkonoš Tisk E-mail
Michal Skalka (mis, ms)   
     Na závěr konference obdrželi tři nejlepší studenti Evropské cestovní stipendium Alfreda Toepfera. Po bok studentů z Polska a Německa se postavila naše externí lektorka Květa Černohlávková. I když se ochranou přírody začala zabývat teprve před rokem, její práce a plány, jak studovat a rozšiřovat Junior Ranger Project, zaujaly hodnotitelskou komisi natolik, že jí poskytla prostředky na studijní cesty po Evropě. Vedle obrovských příležitostí jde i o prestiž, neboť stipendium se udílí 12 let a Květa Černohlávková je čtvrtým Čechem, který je může využít. Zdá se tedy, že její práce má pro ochranu přírody velký význam.
     Květa Černohlávková absolvovala obory biologie a výchova ke zdraví na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Ve volném čase se zabývala organizováním a vedením táborů pro zdravé i handicapované děti. V loňském roce se Krakonošovým dopuštěním zúčastnila letního tábora JRP a začala intenzivně spolupracovat s terénní službou Správy KRNAP při pokračovacích programech, tzv. JRP Follow Up. Spolu s Michalem Skalkou navrhli ideální profil mladého strážce a Květa pak na rozvoj jednotlivých vlastností připravila speciální programy. V nich se vedle přírodovědeckých a místopisných znalostí zaměřila na komunikační dovednosti, kterými by měl být strážce vybaven. Při těchto programech dobře uplatnila své didaktické zkušenosti. Programy proto nebyly nikdy suché, ale doslova měly šťávu a udržovaly mladé strážce vždy ve střehu a příjemném napětí, a to nikoli na úkor vědomostí, které předávala. O akcích jste se dovídali pravidelně na stránkách Krkonoš – Jizerských hor, Krkonošských novin, internetových stránkách Správy KRNAP či vlastních www.volny.cz/junior.ranger. Programy Květa publikovala v diplomové práci, kterou jako metodickou brožuru pro chráněné krajinné oblasti vydalo ministerstvo životního prostředí. Vedením organizace Europarc Federation byla požádána, aby připravila program JRP k příležitosti výroční konference v Českém Krumlově. Zde opět vycházela ze zkušeností nabytých v Krkonoších a snažila se JRP zviditelnit v nejvyšší možné míře.
     Evropským cestovním stipendiem její práce v JRP nekončí. Naopak, čeká jí náročné studium a další práce. Nápadů má mnoho. Ostatně jako vždy.

Aktualizováno ( Středa, 7. listopad 2007 )
 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border